تداوم درگیری ها در جنوب یمن، آخرین میخ بر تابوت توافق ریاض کوبیده می گردد؟

به گزارش وبلاگ وردپرس، کارشناسان ادامه درگیری های مسلحانه میان نیروهای دولت مستعفی و شبه نظامیان شورای انتقالی جنوب و شکست دو طرف در اداره دولت برآمده از توافق موسوم به ریاض را آخرین میخ بر تابوت این توافق می دانند.

تداوم درگیری ها در جنوب یمن، آخرین میخ بر تابوت توافق ریاض کوبیده می گردد؟

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ وردپرس به نقل از پایگاه خبری خلیج آنلاین، پس از تشکیل دولت برآمده از توافق ریاض (این توافق نامه تحت فشار شدید عربستان در 5 نوامبر 2019 به امضا رسید و از آنجایی که طرفین توافق در خلال نشست های مربوط به مذاکرات دور یک میز جمع نشدند اعتمادی بین آنها شکل نگرفت) با هدف انتها دادن به اختلافات نیروهای نیابتی عربستان و امارات متحده عربی در جنوب یمن یعنی نیروهای وابسته به عبد ربه منصور هادی رئیس جمهور فراری یمن (تحت حمایت عربستان) و شبه نظامیان شورای انتقالی جنوب (تحت حمایت امارات)، درگیری میان دو طرف در قالب یک جنگ نظامی واقعی همچنان ادامه دارد که ممکن است نوید ناکامی جدید در توافق ریاض را بدهد.

توافقنامه ریاض که در پایتخت عربستان امضا شد تا به امروز تنها روی کاغذ بوده و بندهای آن به شکل واقعی اجرا نشده است.

کارشناسان علت اصلی شکست توافق ریاض را عدم اجرای بند دوم که مربوط به مسائل امنیتی و نظامی است می دانند؛ چرا که معتقدند بند سیاسی توافقنامه مذکور تنها در صورت اجرای بند نظامی و امنیتی قابل تحقق است. در مرحله کنونی بار دیگر پس از شروع درگیری های مسلحانه میان نیروهای منصور هادی و شورای انتقالی جنوب تنش در روابط میان دو طرف برگشته است.

در 5 آوریل امسال میلادی سرهنگ محمد العوبان فرمانده نیروهای ویژه وابسته به دولت مستعفی یمن در درگیری با نیروهای کمربند امنیتی وابسته به شورای انتقالی در استان ابین کشته و 3 تن از نیروهای آن زخمی شدند.

اتهام زنی های متقابل شورای انتقالی و دولت مستعفی در جنوب یمن

طی یک ماه گذشته درگیری های متناوب میان دو طرف در استان ابین همچنان ادامه داشت و در تاریخ 16 آوریل چند تن از نیروهای منصور هادی در درگیری با شبه نظامیان شورای انتقالی به شدت زخمی شدند. روز گذشته شبکه شباب یمن گزارش داد که شورای انتقالی ده ها تن از عناصر خود را در شمال شرقی استان ابین مستقر نموده اند که تهدیدی برای نیروهای دولت مستعفی به شمار می آید.

از طرف دیگر نیروهای منصور هادی، شورای انتقالی جنوب را به عملیات های تروریستی متهم و تهدید کردند که پاسخ آن را می دهند. در طرف مقابل نیز محمد النقیب سخنگوی نظامی شورای انتقالی جنوب، نیروهای منصور هادی را به ایجاد تنش و درگیری های مسلحانه در استان ابین متهم کرد. وی همچنین گفت که دولت منصور هادی توافق ریاض را نقض می نماید. این اظهارات محمد النقیب بعد از آن مطرح شد که منصور هادی در گذشته تصمیم گرفت فضل باعشن یکی از فرماندهان شورای انتقالی جنوب را از سمت فرماندهی نیروهای ویژه در استان عدن، أبین، لحج و الضالع برکنار کرد.

شورای انتقالی جنوب این تصمیم منصور هادی را تنها یک نوشته روی کاغذ دانست که قابل اجرا نیست.

در این زمینه مراد العریفی روزنامه نگار یمنی در مصاحبه با پایگاه خبری خلیج آنلاین گفت که دغدغه های دولت مستعفی در استان مأرب و درگیری نیروهای آن با انصارالله فرصت انجام تحرکات مختلف و دور زدن توافق ریاض را برای شورای انتقالی جنوب فراهم می نماید. علاوه بر آن شورای انتقالی جنوب بعد از شکست در اعلام خودمختاری در مناطق جنوب یمن همه کارت های خود را در این کشور از دست داده و در کوشش برای به دست آوردن کارت های جدید است.

وی اضافه نمود، در این شرایط شورای انتقالی جنوب با پیشروی نظامی به سمت استان شرقی شبوه قصد تثبیت موقعیت خود در جنوب یمن را دارد که در این صورت دچار یک درگیری فرسایشی با نیروهای منصور هادی می گردد.

از سوی دیگر بیش از یک ماه است که اعضای دولت مستعفی شهر عدن را ترک نموده و به آن بازنگشته اند.

به همین دلیل خلیل مثنى العُمری تحلیلگر سیاسی معتقد است که اگر یک جنگ واقعی میان شورای انتقالی جنوب و نیروهای منصور هادی در استان ابین شروع گردد آخرین میخ در تابوت توافق ریاض کوبیده خواهد شد.

این تحلیلگر سیاسی گفت، تنها چیزی که از توافق ریاض باقی مانده آتش بس میان دولت مستعفی و نیروهای شورای انتقالی در استان ابین است که آن هم دوامی ندارد. آخرین وزیر دولت مستعفی نیز در حال ترک کردن عدن به سمت منطقه سیئون در حضرموت است. همچنین سیاست های شورای انتقالی در دولت برآمده از توافق ریاض، اوضاع سیاسی و مالی عدن را پیچیده تر از قبل می نماید؛ زیرا شهروندان این استان تظاهرات های گسترده ای برای تامین نیازهای اساسی خود برگزار می نمایند و شورای انتقالی قادر به پاسخ دادن به نیازهای آنها نیست.

وی در انتها گفت هیچ یک از بندهای توافق ریاض به شکل مطلوب اجرا نشده و نیروهای شورای انتقالی جنوب همیشه حملات گسترده ای علیه نیروهای منصور هادی که از یک سوی دیگر درگیر جبهه مأرب هستند ترتیب می دهند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "تداوم درگیری ها در جنوب یمن، آخرین میخ بر تابوت توافق ریاض کوبیده می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تداوم درگیری ها در جنوب یمن، آخرین میخ بر تابوت توافق ریاض کوبیده می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید