سامان دهی پل شاه علی شوشتر

به گزارش وبلاگ وردپرس، سرپرست پایگاه میراث جهانی شوشتر از پاکسازی و محوطه سازی بخشی از پل شاه علی در این شهرستان اطلاع داد.

سامان دهی پل شاه علی شوشتر

به گزارش وبلاگ وردپرس از اداره کل میراث فرهنگی خوزستان، امین مهدوی کیا با اشاره به اقدامات اجرا شده در این محوطه گفت: با کوشش همکارانم در واحد فنی و اجرایی این پایگاه، عملیات ساماندهی، پاکسازی و محوطه سازی بخشی از پل شاه علی که از ابتدای آبان ماه امسال شروع شده بود روز گذشته به سرانجام رسید.

سرپرست پایگاه میراث جهانی شوشتر ادامه داد: در اجرای این طرح سعی بر آن شد تا از مصالح بومی و سنتی استفاده گردد تا ضمن همخوان بودن این جداره با اثر، هویت تاریخی آن نیز حفظ گردد.

او با اشاره به اهداف و اقدامات صورت گرفته، اظهار کرد: طی سال های اخیر اقداماتی همانند پاکسازی در این محوطه اجرا شده است که پس از آنالیز های موردنظر و بعلاوه به منظور حفظ و نگهداری شایسته، برای اولین بار در این محوطه جداره سنگی به منظور راهنمایی آب های سطحی پیرامون اثر و زیبایی منظر پل شاه علی انجام شد.

پل شاه علی مربوط به دوره صفوی است و در شهرستان شوشتر، در مجاورت بلوار جزایری (کمربندی قدیم) واقع شده و این اثر در تاریخ 17 اسفند 1381 با شمارهٔ ثبت 7938 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

این پل به همراه چندین اثر تاریخی دیگر شوشتر در نشست سالانه کمیته میراث جهانی یونسکو در 26 ژوئن 2009 (5 تیرماه 1388) در شهر سویل اسپانیا، با احراز معیارهای 1، 2 و 5 با عنوان نظام آبی تاریخی شوشتر به عنوان دهمین اثر ایران در لیست میراث جهانی یونسکو با شماره 1315 به ثبت رسید. این پل در نزدیکی پل بند لشکر قرار گرفته است.

منبع: دنیای سفر

به "سامان دهی پل شاه علی شوشتر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سامان دهی پل شاه علی شوشتر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید